Zespół Dworski w Hyżnem

Zespół Dworski w Hyżnem
Gmina: Hyżne
Adres: 36-024 Hyżne
Hyżne 615

Na cały zespól dworski składa się dwór i park. O dworze w Hyżnem wspomina sie już w 1716 r. Z aktu sprzedaży z 1785 r. wynika, ze oprócz budynku były tu również sad oraz ogród kwiatowy i pomarańczowy - jako barokowe ogrody tarasowe. Właściciel Hyżnego - Ludwik Jędrzejowicz w 1870 r. dokonał gruntownej przebudowy dworu nadając mu klasycystyczny wygląd. Wtedy zmieniono również wizerunek ogrodów na modny wówczas park krajobrazowy. Znajdowały sie tu również ścieżki spacerowe, fontanna i staw. Drugiej przebudowy w latach 20-tych XX w. dokonał ostatni właściciel Hyżnego Konstanty hrabia Dzieduszycki. Po II wojnie światowej do roku 1972 w dworze zorganizowano szkołę podstawową , która w tymże roku została przeniesiona do nowego budynku i dwór został pusty popadając powoli w ruinę. Dopiero w latach 80 - tych rozpoczęto prace konserwatorskie, które ze względu na brak środków finansowych trwały stosunkowo długo.

Obecnie jest to murowana, otynkowana, piętrowa budowla, która od strony północno - zachodniej ozdabia czworoboczna wieża, natomiast od strony południowo - wschodniej znajduje się wspaniały taras, którego dach wspiera się na oryginalnych drewnianych kolumnach. Dziś na powrót budynek stanowi bazę dydaktyczną i znajduje sie w nim szkoła podstawowa i przedszkole.

Obiekt wpisany do Rejestru Zabytków dn. 21 maja 1973 r. nr A - 360.

Zapraszam do odwiedzin strony internetowej Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego http://www.sphyzne.itl.pl/index.html na której znajdziecie bogate informacje nie tylko o samym dworku ale i o naszym Generale. Warto zaglądnąć.

Polecamy
Zapraszamy na stok narciarski Ostra Góra w Dylągówce
www.ostragora.pl