Dolina Strugu

Mikroregion 'Doliny Strugu' jest pięknie usytuuowany w województwie podkarpackim - w północnej części Pogórza Dynowskiego, przylegając do Rzeszowa. Tworzą go sąsiadujące ze sobą cztery gminy: Błażowa, Chmielnik, Hyżne, Tyczyn. Położenie, wspólna historia i główne uwarunkowania przyrodnicze wpłynęły na utworzenie w roku 1994 Regionalnego Towarzystwa Rolno - Przemysłowego 'Dolina Strugu' z siedzibą w Błażowej, ulica Myśliwska 16. Nazwa 'Dolina Strugu' pochodzi od rzeki Strug (prawobrzeżnego dopływu Wisłoka) uroczo wijącej się przez prawie cały obszar zrzeszonych gmin. Oprócz Strugu przez Dolinę przepływają większe rzeki takie jak: Ryjak, Tatyna, Chmielnik, Hermanówka, Piatkówka i Mleczka.

'Dolina Strugu" jest niezwykle urokliwa - tutejsza przyroda, niesamowite krajobrazy - te naturalne, jak i te przetworzone już przez człowieka można podziwiać z bliska, na wyciągnięcie ręki, a także z daleka w określonych miejscach widokowych. Obszar Doliny Strugu jest bardzo urozmaicony pod względem rzeźby terenu. Całe otoczenie tworzą lasy, zagajniki, wzniesienia, stoki, pola, łąki i niebezpieczne ale jakże urokliwe osuwiska i obrywy - tak bardzo charakterystyczne dla regionu. Niepowetowanymi walorami Doliny Strugu jest zdrowy, podgórski ale łagodny klimat, czyste, rześkie powietrze, nieskażone gleby oraz źródła i liczne strumyki. Z terenami tych czterech gmin związana jest ciężka ale zarazem ciekawa historia. Wspomnienie najazdów tatarskich, pamięć I i II wojny światowej jest żywa do dziś o czym świadczą do teraz zachowane obiekty zabytkowe. Z Doliną Strugu wiąże sie wiele znaczących miejsc i punktów sakralnych - ważnych nie tylko ze względów religijnych ale i architektonicznych. Dolina zaprasza turystów pieszych i rowerowych oferując zorganizowane na terenie szlaki turystyczne i rezerwaty. Zapaleńców sportów zimowych uraczy usytuuowanym tu stokiem narciarskim.

Każdy kto chce miło i spokojnie wypocząć z dala od miast i wielkich aglomeracji znajdzie tu coś dla siebie doznając wytchnienia i odprężenia. Zarówno turysta zmotoryzowany jak i pieszy, rowerzyści i narciarze, pasjonaci zabytków, przyrodnicy, krajoznawcy a nawet ornitolodzy i miłośnicy turystyki jeździeckiej znajdą tu coś dla siebie.

DOLINA STRUGU ZAPRASZA!!!

Zapraszam również do odwiedzin oficjalnej strony Mikroregionu 'Dolina Strugu' - www.dolinastrugu.pl

Polecamy
Zapraszamy na stok narciarski Ostra Góra w Dylągówce
www.ostragora.pl